MudvaynemudvayneAmerická metalová skupina MuDvAyNe vznikla v roce 1996 v Illinois a u jejího zrodu stáli ? frontman Chad Gray, kytarista Greg Tribbett, basista Shawn Barclay a bubeník Matthew McDonough.

Kapela v roce svého vzniku vydává své demo Kill, I Oughtta. Než se ale Mudvayne stačili rozjet, tak je opustil Shawn Barclay a nahradil ho Ryan Martinie.

Jejich první velké vystoupení se odehrálo v roce 1998 na Soda Pop Productions, kde hráli spolu s dalšími dvanácti kapelami. Po pár dalších obdobných vystoupeních Mudvayne podepisují kontrakt s Epic Records, který jim otevírá cestu do hudebního světa.

V roce 2000 vydávají Kud, Gurrg, RyKnow a sPaG, jak si v této době říkají, své první album L.D. 50 a ihned získávají ceny od MTV za song Dig. L.D. 50 samotného se prodá přes půl miliónu, a proto získává zlatou desku. Album také doprovází i výrazný malke-up, kterým se kapela ?zkrášluje?.

mudvayneDruhá deska vychází v roce 2002 a nese název The End of All Things to Come. Kapela se mění v mimozemšťany a říkají si Chüd, Güüg, Rüd a Spüg.

Své přezdívky a kostýmy odhazují až se třetím albem, které nese příznačný název Lost and Found (2005). Zároveň ale nevylučují, že se v budoucnu k přestrojení vrátí.

Ppopularitu v této době kapele zajišťuje píseň Determined, která se objevila v soundtracku ke hře Need for Speed: Underground 2 a jejich další song Forget to Remember zazněl ve filmu Saw II.